Bojnice sú vzácnym náleziskom pravekého sveta neandertálcov. V Prepoštskej jaskyni (dnes Múzeum praveku Slovenska) objavil paleontológ Tomáš Čeklovský z Univerzity Komenského nové stopy po pravekom živote.
Neandertálski lovci, ktorí žili v Prepoštskej jaskyni v Bojniciach, tu zanechali tisícky kostí z ulovených pravekých zvierat. Podľa nálezov si veľmi často pochutnávali na divých koňoch, lovili však aj ďalšie druhy zvierat, ako napr. nosorožce, jaskynné levy a mamuty. Na kostiach boli nájdené stopy po ľudských zásahoch. Viaceré z takmer 12-tisíc skúmaných kostí sú obité alebo sú na nich viditeľné zárezy.
„Neandertálci odrezávali z kostí časti mäsa a zámerne rozbíjali dlhé kosti za účelom získania kostnej drene (špiku). Spálenie kostí dokazuje, že mäso si mohli aj čiastočne tepelne upravovať,“ vysvetľuje Tomáš Čeklovský.
[image_options image_id=“963″ align=“left“ overlay=“dottoro_post_complex“][/image_options][clear]Neandertálski lovci obíjali kosti, aby z nich získali kostnú dreň (špik).
(foto: Univerzita Komenského)
Odborníci nálezisko v meste Bojnice – lokalita Prepoštská jaskyňa označujú za veľmi významné a na praveké nálezy nesmierne bohaté neandertálske osídlenie na území Slovenska.
[image_options image_id=“964″ align=“left“ overlay=“dottoro_post_complex“][/image_options][clear]V Prepoštskej jaskyni zanechali pravekí lovci kosti mnohých zvierat, veľmi často lovili divé kone.
(foto: Univerzita Komenského)